Román pro ženy

17. března 2014 v 7:44 | Mayu-chan |  Deníček čtenáře
Zdravím! Dnes jsem si odpoledne, asi ve čtyři odpoledne "vzala do ruky" tuhle knihu (jen pomyslně jelikož většinu čtiva mám v PDF souborech - nejsem schopná vracet knihy do knihovny a neustále mi chodí upomínky) a ještě dnes večer jsem ji s gustem dočetla!
Myslím, že by bylo pro začátek vhodné uvést několik informací.
Autor: Michal Vievegh
Nakladatelství: Petrov, Brno 2005
Můj dojem: Po shlédnutí zfilmované verze před několika lety a jejího zakoupení na DVD, jsem právě tento román našla v seznamu povinné četby k maturitě a tak jsem se ho rozhodla přečíst. Z části proto, že mne zaujal film a zajímalo mne, do jaké míry je právě onen film založen na knize a z části proto, že v mém seznamu dvaceti knih, které hodlám "přelouskat", jsem nenašla nic zajímavějšího pro dnešní den.
A tak - Kniha mi přišla poněkud zajímavější, než film. Je psaná celkem humorně a já jako fanynka románů s milostnými peripetiemi, musím říct, že jsem jí přímo nadšená. V mnoha částech jsem jen stěží zadržovala smích a v dalších jsem plně soucítila s hlavní hrdinkou. Proto musím říci, že bych ji komukoli doporučila. Zvláště pokud se vám líbí film, knihou budete pohlceni stejně jako já. (Pohlcená jsem byla doslova, však přečíst celou knihu během zhruba pěti hodin??)
Obsah:
Role vypravěče se ujala Laura, mladá žena žijící s často cestující matkou a hledající pana pravého. Příběh sem tam protne dopis z metra adresovaný Lauře od jejího v té době bývalého přítele Olivera, ve kterých jí prosí, aby se k němu vrátila.
Mezitím Laura vypráví svůj příběh. O jejím prvním příteli Jeffovi, kterak se zdálo, že se více zamlouvá její matce, než Lauře. Kterého následně vyměnila za Richarda "Rickieho". Toho už její matka Jana, zrovna moc v oblibě neměla. A nakonec se ukázalo, že ani Laura s ním není nijak zvlášť spokojená.
Na dovolené v Chorvatsku se totiž seznámila s téměř čtyřicetiletým Oliverem, se k terým si ihned padli do oka. Laura po příjezdu do Čech a několika schůzách s Oliverem Rickieho opustila. Čímž mohl započít její vztah právě s Oliverem. I když bylo těžké si něco spolu začít po tom, co zjistili, že Oliver nejenže Lauřinu matku zná, nýbrž s ní i před dvaadvaceti lety chodil. Tyhle těžkosti se jim, ale nakonec podařilo překonat a zdálo se, že je vše dokonalé.
Ovšem jen na chvíli. Po tom, co Laura poznala Oliverova kamaráda Huberta, věci se dali znovu do pohybu. Oliver se začal ukazovat ve špatném světle. Jako alkoholický, cynický mrzout se špatným vkusem. Ale i tak se vše urovanlo.
Zlom přišel ve chvíli, když Oliver vzal Lauru na párty, kde potkal sou bývalou přítelkyni a Laura je nachytala, jak se v koutu odlehlé místnosti líbali. Uraženě odešla a několik dní s doprošujícím se Oliverem nemluvila.
Když mu konečně odpustila, Oliver byl tak nadšen, že sobě, Lauře a její matce zaplatil zájezd na Kanárské ostrovy.
Po návratu z Kanárů a několika týdnech, Oliver nabídl Lauře, aby se k němu přestěhovala. Což také udělala a první měsíce byly doslova idylické. Jenže Oliver se poté znovu pohroužil do alkoholu a to už Laura přestávala snášet. Po častých hádkách se pokusili ještě zachránit vztah výletem do Chorvatska, tam kde se seznámili. Jenže, co čert nechtěl, Laura tam potkala muže, do kterého se zamilovala téměř na první pohled. Oliverovi to bylo hned jasné, protože se to odehrávalo stejně, jako když se poznávali oni dva.
V Čechách Laura Olivera podvedla právě s tím mužem, kterého potkala v chorvatsku. S Oliverem se rozešla, ale následovalo ještě větší zklamání. Onen úžasný muž, kvůli kterému nechala Olivera "plavat", se jí už nikdy neozval.
A tak bolavá a zmítaná vlastními rozbouřenými city, se přestěhovala zpět k matce, kde se snažila na vše zapomenout. Trvalo jí to měsíce, snažila se poznávat nové lidi a díky tomu narazila i na Roberta, se kterým začala chodit. Nebyla to sice žádná láska jako trám, ale byla vcelku spokojená. A právě v tu chvíli, kdy se jí už na Olivera i toho druhého už podařilo aspoň trochu zapomenout, jí právě od Olivera přišel dopis a další a další... Ani jeden nečetla. Ale on přišel s něčím, co nešlo přehlédnout. Svoje dopisy vystavil v metru, do míst, kde obyčejně bývají reklamy. Po tom, co si toho Laura všimla, se mu společně s Robertem snažili domluvit, aby toho nechal. Jenže on pokračoval, několik měsíců, než nakonec přestal.
Náleduje epilog s koncem, který si s dovolením nechám pro sebe, abych to "nej" nechala na vás a vy si to mohli sami v klidu přečíst :)
Takže, já si dnešní knižní odpoledne užila a doufám, že i dalším čtenářům se bude knížka líbit :)
Mayu-chan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama