Knihy, které mne ovlivnily

15. dubna 2014 v 10:46 | Mayu-chan |  Téma týdne
"Knihomolství" ~ téma, o kterém mohu říct, že vím o čem je řeč. Knihy miluji a dá se říct, že většina z těch, co jsem četla, ovlivnily můj život. Proto bych vám tu ráda uvedla několik příkladů. Například knihy a spisovatele, které mám ráda, nebo naopak jeden odstrašující příklad.


1. Andrzej Sapkovski a Zaklínač

Musím říct, že způsob vyprávění tohohle polského mistra fantasy mě uchvátil. Jeho (v novější verzi) sedm knih o zaklínačovi Geraltovi, čarodějkách Yennefer a Triss, princezničce Ciri, trubadůrovi Marigoldovi a spoustě dalších postav, které se v příběhu objevují a následně zase mizí nebo umírají, jsem hltala jedním dechem a nemohla jsem se od knih odtrhnout.
Ještě dnes (čteno cca před 2 roky) si pamatuji popis těch krásných krajů, bojů co tam probíhaly...
Kdo má rád fantasy a Zaklínače nečetl, vřele doporučuji!

2. J. R. R. Tolkien a Společenstvo prstenu

Když už jsme u fantasy, nesmím opomenout ani tuhle trilogii. Knihy, velké a těžké ve formátu A4, jsem četla někdy před pěti lety a pokud je srovnám s filmy, které podle těchto knih byly natočeny... Jednoznačně vyhrává kniha. Tím nechci říct, že by byl film špatný, ale Tolkien lépe popisuje jejich pouť s prstenem až do Mordoru, než je zobrazeno ve filmech. Spousta pasáží, které jsou zajímavé, byla vystřižena a to je přeci škoda ne?
K tomuhle navazuje i spisovatelka J. K. Rowling a Harry Potter.
Stejný názor mám i na její tvorbu. Knihy jsou zábavné, místy i zamilované (Harry a Cho, Ron a Levandule, Ron a Hemiona, Harry a Ginny), ale ve filmech a hlavně v těch posledních částech je toho poskrovnu. Přesto vůbec nejlepší částí z celého Harryho Pottera je první kniha. Je nejvtipnější a nejlépe podaná.

3. Stephen King a Carrie

Částečně fantasy (telekineze apod.) a částečně horor. Je to o Carrie Whitové, silně věřící dívce a jejím životě. Mělo by jít o Kingův první román, který byl několikrát zfilmován. Ale filmy jsem neviděla, tak nemohu soudit. Přesto pokud máte rádi příběhy ze života s troškou nadpřirozena, tahle kniha je pro vás.
Abych řekla pravdu, většinu času jsem Carrie litovala, že musí žít s takovou psychopatickou matkou a docházet do školy plné nepřejících a namyšlených středoškoláků. Ve zktratce se dá říct ~ "Neměli jí štvát, odnesou si to všichni!"

4. Barbara Cartland

Pro odlehčení od fantasy jmenuji tuhle dámu. Je těžké jmenovat jeden titul, když jich autorka za svůj téměř stoletý život vyplodila přes 700! Ano, tato žena dokonce drží rekord v Guinessově knize rekordů pro ohromný počet románů vydaných během jednoho roku.
Četla jsem toho od ní pomálu, pouze okolo 20 knih. Přesto pokud mám jmenovat své oblíbené tituly: Láska v Římě, Navěky, Neodolatelný markýz, Hudba je duší lásky, Zázrak v Mexiku nebo Světice a hříšník.
Pokud jde o romantiku, lásku, vášeň a anglii kolem roku 1800, Barbara Cartland je jasná volba. Její knihy doslova miluji, některé vlastním, některé sháním.
Takže pokud máte rádi romantiku, ženské hrdinky a rychlý děj ~ doporučuji!

5. Andrej Čikatilo

Jak někteří z vás jistě ví, nejde o žádného spisovatele. Tento "člověk" byl také znám pod přezdívkou Rostovský řezník.
A pokud ani teď nevíte ~ ruský pedofilní, úchylný sériový vrah a kanibal, který v letech 1978-90 zavraždil nejméně 53 žen a dětí (počet se neví jistě, k tomuto číslu se nakonec přiznal) a další 3 muži, kvůli němu zemřeli nevinně.
Tím vás nechci strašit nebo něco podobného.
Někdy na základní škole, jsem v sekci s horory našla právě knihu o tomhle kanibalovi. Bohužel si již nepamatuji název ani autora, ale myslím, že blízko ke knize, kterou jsem četla má Dítě číslo 44 od Toma R. Smithe.
Kniha vyprávěla příběh o muži, který byl na venek spořádaný komunista a otec 3 dětí, ale zároveň masový vrah, kanibal a násilník. V knize bylo dost detailně popsáno jak vraždil, takže občas vám z těch hrůz vážně lezl mráz po zádech. Také jsou tam části z pohledu vyšetřovatele, který po něm pátrá a porušuje při tom nařízení tehdejších vládců.
Nejhorší snad jen je, že to co je popsáno v knize, se v podobné verzi vážně stalo.
Proto je tohle ten odstrašující příklad, který je vhodný snad jen pro lidi se silným žaludkem a vůlí. Případně pro lidi, kteří mají podobné knihy rádi.

Četl někdo podobné nebo právě tyto knihy? Jaký je váš názor na ně?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama