Město v oblacích

13. dubna 2014 v 13:02 | Mayu-chan / Matt |  Téma týdne
Zdravím návštěvníky. Jelikož jsem opět neměla na Téma týdne čas (překlady a povídky), kamarád Matty se uvolil, že něco sepíše. Jedná se o úvahu o tom, jaké by to bylo žít v oblacích. Problémy, které by se musely řešit... Ale to už nechám na něm, aby vám to vysvětlil.
Chtěli byste žít v takovém městě?


Už od pradávna si lidé přáli vznést se do oblak. Po mnoha pokusech, které skončily nezdarem, se jim to povedlo. Byl to jeden z největších objevů v lidské historii, byla to letadla. Vynález, letadel nejen že globalizoval svět, ale také urychlil vývoj lidstva. Zpočátku, jakož to bývá u každého nového vynálezu, byli lidé nedůvěřiví, ale po pár desítkách let začali letadla brát jako samozřejmost. Nyní letadla přepraví denně až miliony lidí.
Zdálo by se, že lidstvo dosáhlo svého snu, dosáhlo nebes. Přesto ale nebylo spokojeno, a přálo si něco víc. Něco velkolepějšího, než letadla, která je pár hodin udrží ve vzduchu. Přestože vědělo, že chce víc, tak nevědělo, co by to mělo být. Až nakonec přišlo na přání: "Kéž bychom žili v oblacích". Mnohým lidem se tato myšlenka zdála absurdní, až časem, se začala zamlouvat čím dál více lidem. Přes to, že by si to lidé přáli, a lidé jako rasa udělali za posledních sto let ohromný technologický pokrok, existují věci, které ani tak nedovedou. Ani když technologie, která by dokázala udržet ve vzduchu celé město, dosud neexistuje, lidé se nevzdávají, a pořád o tom sní.
Použít technologii, která se používá pro letadla, není možné z mnoha důvodu. Třeba proto, že takové letadlo díky svým motorům dosahuje až několika set kilometrových rychlostí. Taková rychlost by byla nesnesitelná nejen pro lidi, kteří by tam žili, ale i pro město samotné, které by bylo pod obrovským tlakem čtyřiadvacet hodin denně. Ovšem větším problémem by byla enormní spotřeba pohonných hmot. Takové město by spotřebovalo všechny zásoby ropy, které má lidstvo na pár desítek let, během několika let. Což je ovšem problém u jakéhokoliv druhu motoru. Z tohoto důvodu, před vynálezem jakéhokoliv motoru, který by město držel ve vzduchu, musí lidstvo vynalézt potřebný zdroj energie, který bude stabilní, ale i ekonomicky výhodný.
Myslím, že nejlepším způsobem získávání energie, by bylo využít obnovitelné zdroje, jako třeba větrné elektrárny. Ale největším zdrojem energie by mohlo být slunce. Už teď existují solární elektrárny, které ovšem mají malé procento získané energie. Proto kdyby se tyto platformy vylepšily natolik, aby získávaly sto procent energie, tak díky tomu, že na zemi denně dopadá ohromné množství slunečního záření, získali bychom dostatečné množství energie, které by přinejmenším velmi pomohlo k udržení města nad zemí. Další výhodou slunečních elektráren je možnost umístění platform na střechy budov, takže jimi může město být pokryté celé. Proto vidím v tomhle způsobu získávání energie největší přínos. Jenže každý výzkum vyžaduje čas a peníze, které schází, a žádná velmoc o takový výzkum vlastně ani nestojí.
Dalším velkým problémem města v oblacích by bylo řešení se službami a věcmi, které nám nyní přijdou zcela běžné. Například jako tekoucí voda, která by se dala vyřešit enormní vodní zásobou ve městě, která by se distribuovala do obytných částí, a její pozdější filtrací. Také by se mohla zachytávat dešťová voda, a opětovně jí přes filtry čistit. Dále by se muselo zajistit potraviny, které by se mohli buď dovážet ze země, nebo pěstovat přímo ve městě. Problémem, o kterém lidé neradi mluví, a množí o něm ani neví, by byl problém s kanalizací a ostatními odpady. Ovšem tyto problémy by se dali vyřešit právě recyklací, která by musela být na vyšší úrovni. Dalším technickým problémem by byl fakt, že by město bylo ve vzduchu. Velmi mnoho systému by muselo řídit motory tak, aby město nebylo moc vysoko - kde by byla zima. Nebo moc nízko, kde by se mohlo srazit s jinými létajícími objekty. Právě proto by materiál, ze kterého by bylo město postaveno, nesměla být stealth technologie. Město by muselo mít několik velkých vysílačů, které by spojovaly město se světem. Protože by tam nemohly vést kabely, byly by lidé ve městě odkázaný na bezdrátovou komunikaci.
Další velký problém by ležel v politice. Každá suverénní země si svůj vzdušní prostor hlídá, a proti nezvaným hostům jsou ochotni použit stíhačky či jinou vojenskou techniku. Tento problém by se dal řešit třemi způsoby.
První možností by byla úprava mezinárodního práva, ve kterém by se vzdušný prostor v určité výšce (výšce města) označil za neutrální území. Tento způsob by ovšem byl problematický, protože by většina zemi nebyla zrovna ochotná ho přijmout.
Druhou možností bylo uzavření mezinárodních smluv s určitými zeměmi, které by městu dovolovaly průlet jejich vzdušním prostorem. V tomhle případě by město muselo vždy při vstupu do jejich území dát vědět, a při opuštění je znovu upozornit.
Třetím, nejpravděpodobnějším způsobem by byla možnost, že by město nebylo v pohybu, že by se zdržovalo ve vzduchu na stejném místě. Tento způsob je nejvýhodnější i z důvodu zásobování, a udržování komunikace s pevninou. Také, kdyby nebylo v pohybu, mohly by se do města natáhnout kabely. Ovšem, to by nebylo esteticky přínosné, takže by bud musely být postaveny nějaké sloupy, ve kterých by byly, nebo se spolehnout na bezdrátovou technologii.

Samotný život v městě by nebyl zase moc rozdílný od života v pozemních městech. Lidé by tam žili, pracovali, seznamovali se, chodili do školy, venčili své mazlíčky... Mezi největší rizika takového života patří samotný fakt, města v oblacích. Město by nebylo nekonečné, takže by mělo okraje. Tyto okraje by musely být nějakým způsobem zabezpečené, aby se nestávaly nehody - pády lidí. Zejména proto, že taková místa by lákala malé děti, které by si tam hrály. Právě tyto děti by byly v největším nebezpečí.Další sociální skupinou lidí, kteří by tam chodily by byli teenageři.
Samotná skupina by byli lidé, kteří by házeli dolu různé předměty, které by následně mohli zranit lidi dole. Což by mělo za následek v krajním případě až ozbrojený konflikt.
Další skupinou by byli zamilovaní lidé, kteří by tam pravděpodobně chodili za tmy (šera), kdy není vidět na krok, a může být obtížné vidět, kde končí pevná země. Také by vždy existovala možnost, že někteří lidé by si mohli myslet, že tím že žijí nahoře, jsou nadřazení těm dole. Což by přiživoval i fakt, že žít ve městě v oblacích by bylo ekonomicky velmi náročné, takže by si to mohli dovolit většinou movitější lidé.

Lidé sice o městě v oblacích sní, ale nevidí všechny možné problémy, které by to mohlo přinést, a přesto o tom neustále sní.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama